Véradás a Bohócdoktorokkal!
A véradás révén gyermekek és felnőttek életének megmentésében veszünk közösen részt.
„Együtt csodákra vagyunk képesek!” Kérjük a véradókat csatlakozzanak bohócdoktoraink felhívására, és váljanak SZUPERHŐSSÉ. Mentsenek meg három életet egy véradással.
A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak véradással pótolható. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten nagyságrendileg 390 000 véradással biztosítható, így a folyamatos, biztonságos ellátáshoz – munkanapokra lebontva – napi 1600-1800 véradóra van szükség..
Vérátömlesztésre (transzfúzióra) első sorban a nagy vérveszteséggel járó balesetek sérültjeinek ellátásakor, műtétek során van szükség, ill. számos súlyos betegség, mint a vérképzőszervi vagy rosszindulatú betegségek is jó eséllyel gyógyíthatók, azonban a kezelés során a betegnek folyamatosan vérkészítményeket kell kapnia.
A véradás során levett vérből előállított legrövidebb lejáratú vérkészítmény (trombocita készítmény) csupán 5 napig használható fel, ezért nagyon fontos, a véradások folyamatossága.
Hány embert menthetsz meg egy véradással?
Minden egység levett vérből háromféle vérkészítményt állítunk elő: vörösvérsejt-koncentrátumot, thrombocyta-koncentrátumot és friss fagyasztott plazmát.
Ezeket a készítményeket akár három különböző beteg is megkaphatja. Innen ered a jól ismert szlogen: Adj vért és ments meg három életet!
VÉRCSOPORTOK:
Az ABO vércsoportrendszer alapján 4 féle vércsoportot különböztetünk meg: A, B, AB, O. Magyarországon a leggyakoribb vércsoport az A-s, míg a legritkább az AB-s. Ez nem mindenhol van így. Pl. Amerikában a leggyakoribb vércsoport a 0-s. Az ABO vércsoportokat Karl Landsteiner fedezte fel 1901-ben. Ezt megelőzően nagy kérdés volt az orvostudomány számára, hogy a vérátömlesztés miért menti meg valaki életét, más pedig miért hal bele. A vérátömlesztés szempontjából az ABO vércsoport rendszer után az RhD vércsoport a legfontosabb. Ha a vérünk tartalmaz RhD antigéneket, akkor RhD-pozitív vércsoportról, ha nem tartalmaz, akkor kor RhD-negatív vércsoportról beszélünk. Magyarországon a vérellátás során szakmai követelmény, hogy lehetőség szerint minden beteg a saját vércsoportjának megfelelő vért kapjon. Az esetek többségében elegendő az ABO és az RhD vércsoportok egyezősége, azonban speciális esetekben további egyezőség is szükséges lehet. Amennyiben szakmai, vagy vérgazdálkodási okból nincs lehetőség a csoport azonos vér adására, akkor kerülhet sor eltérő vércsoportú vérkészítmény felhasználására, szigorúan a kompatibilitási szabályok figyelembevételével.
MEGHÍVÓ:
A „nevetés is gyógyít, akárcsak a vér!” mottója a szegedi Nőnapi véradásnak, amelyen a Bohócdoktorok örvendeztetik meg a véradókat. Minden véradónak virággal, csokoládéval és bohócdoktor szűrőprogrammal köszönik meg az életmentő segítséget. A véradás révén gyermekek és felnőttek életének megmentésében veszünk közösen részt. „Együtt csodákra vagyunk képesek!”
Kérjük a véradókat csatlakozzanak bohócdoktoraink felhívására, és váljanak SZUPERHŐSSÉ. Mentsenek meg három életet egy véradással.
Mikor?
2020. március 5. (Csütörtökön), 10.00-14:00 között.
Hol?
Szegedi Regionális Vérellátó Központ (Szeged, Honvéd tér 4.)
Együtt csodákra vagyunk képesek!
További képek a GALÉRIÁBAN tekinthetőek meg.
Kérjük támogassa adó 1 százalék felajánlással a bohócdoktorokat, a gyermekmentést!
19560540-1-06
Számlaszám (CIB Bank):
10700062-48244909-51100005
Figyelmét, támogatását szeretettel és hálásan köszönjük!